تبلیغات
گل 12 دانستنی هایی درباره علوم غریبه - راه های معنوی گشایش بخت

راه های معنوی گشایش بخت

جمعه 3 آذر 1391 11:50 ق.ظنویسنده : admin

 

با براهین قاطع عقلی اثبات شده كه خدا رحمان و رحیم می باشد و محال است بدخواه بنده ی خویش باشد. او كه قبل از خلقت انسان، غذای او را در سینه ی مادرش قرار می دهد و مهر او را در دل والدینش می كارد تا مراقب و مواظب او باشند، چگونه ممكن است بدخواه انسان باشد؟!

ازدواج این سنت پسندیده رسول خدا صلی الله علیه و آله این روزها به یکی از معضلات جامعه مسلمان ما تبدیل شده است، در این مجال ما به دنبال دلایل و ریشه های بحران ازدواج جوانان نیستیم، همین قدر می دانیم که ازدواج جزو برنامه های فطری بشر است، زن و مرد را خداوند به گونه ای آفریده که خلأهای وجودی همدیگر را پر کنند و در اعتلای ابعاد شخصیتی و انسانی هم نقش بسیار مهمی دارند .

اما متأسفانه ما می بینیم که به دلایل اقتصادی و اجتماعی عدیده ای ازدواج جوانان به تأخیر افتاده و آنان را با مشکلات روحی و جسمی بسیاری درگیر کرده است .

دختران و پسران به دنبال نیازهای عاطفی و جسمی خود تن به روابط نامشروعی می دهند که مورد رضایت خداوند نیست، با آن ها که صحبت می شود می گویند : این کار را نکنیم چه کنیم؟ حس تنهایی، نیاز شدید عاطفی، گرایش غریزی و فطری به جنس مخالف، تحریکات وحشتناک جامعه و رسانه های مختلف باعث شده عنان اختیار از دست بدهیم و رو به روابطی بیاوریم که چندان هم با روح ما سازگار نیست و شاهد افسردگی‌ها و تبعات دیگر آن نیز هستیم، در واقع این روابط به نوعی مسکّن دردهای روحی و عاطفی ماست.

در این میان عده ای از جوانان عزیز هستند که راهی دیگرگونه ای را پیش می گیرند و به خاطر ارزش های دینی و مذهبیشان هرگز حاضر نیستند به این روابط تن دهند و در خلوت خود می سوزند و می سازند، بر درگاه خداوند بی نیاز دعا و ناله می کنند و چشم به فردا دارند؟ اما آیا اینها غریزه ندارند نیاز به هم صحبت غیر همجنس و محبت او ندارند؟ فشار نیازها همه این عزیزان را از تیپ های شخصیتی مختلف به این پرسش وا می دارد که چرا خداوند زمینه ازدواج را برای ما فراهم نمی کند آیا دوست دارد که ما به بیراهه برویم؟ دختران ناراحتند که چرا خواستگار ندارند و پسرانی که باید خواستگار آن ها باشند در غم کار و یک لقمه نان هستند ... متأسفانه شاهدیم که شرایط اقتصادی کشور به شدت مشوش است تحریم های خارجی، کارشکنی های داخلی، همه و همه دست به دست هم داده و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است.

متوسل شدن به امامان معصوم (علیهم السلام) به ویژه حضرت جوادالائمه (علیه السلام). چه موانع متعدد و بزرگی که با دعا کردن و توسل از پیش روی انسان برداشته می شود و مسیر زندگی انسان صاف و هموار می گردد. نقل است که حضرت آیه الله العظمی بهجت (رحمةالله علیه) دراین گونه موارد نماز جعفر طیار (که در مفاتیح الجنان آمده است) را سفارش می کردند

چاره چیست؟
حالا حرف حساب ما چیست؟ حرف ما این است که دست پر قدرت خداوند متعال ورای همه قدرت هاست، رزق و روزی را اوست که تقسیم می کند، می خواهیم بگوییم می دانیم شرایط واقعا سخت است، اما ما خدایی داریم که نبض عالم هستی در دست اوست، و بر بندگانش عاشق است، چرا باید مشکلات ما را ناامید کنند و از میدان به در کرده و منزوی کنند، می خواهیم بگوییم خدا هوایمان را دارد باید بکوشیم و توجهش را جلب کنیم دعا کنیم و منتظر بمانیم و باور داشته باشیم از عمق وجود که به زودی زود مشکلات مرتفع خواهد شد و ما را به مراد دلمان می رساند إن شاء الله .

همان خدایی که بهترین بندگان خویش را برای راهنمایی بشر فرستاد و فرشتگان را واداشت که بر مقام والای انسان سجده کنند چگونه ممکن است راضی شود که بنده اش بی جهت سختی بکشد؟!

پس بی شک و تردید، بلاها و سختی هایی که انسان به آنها دچار می شود در صورتی که نتیجه ی عمل زشت خود شخص نباشد، برای به کمال رساندن انسان و از سر رحمت اوست. لذا او تنها کمال بنده ی خود را می خواهد و کاری را با او انجام می دهد که به نفع خود اوست. اگر ثروت و رفاه و سلامتی و ازدواج به نفع کمال حقیقی شخصی باشد، به او ثروت و رفاه و سلامتی می دهد و شرایط ازدواج او را فراهم می کند و اگر فقر و بیماری و مشقّت و مجرد بودن به نفع کمال حقیقی شخصی باشد، فقر و بیماری و مشقّت و تجرد را نصیب وی می کند.

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا یُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَةً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَیْرِهِمْ وَ لَا بَلِیَّةً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَیْهِمْ، برای خدای عزّ و جلّ بندگانی در زمین هست از بندگان خالص که خدا تحفه ای از آسمان نمی فرستد مگر اینکه آن تحفه را از آن بندگان برمی گرداند به سوی دیگران؛ و بلایی نازل نمی شود مگر اینکه آن را متوجّه اینان می کند.» (الکافی، ج2، ص253 )

لذا شیفتگان محبّت پروردگار به عمق حوادث نظر کرده، از پشت زلف سیاه و آشفته ی بلایا، صورت زیبای یار را دیده می گویند: «اگر با من نبودش هیچ میلی، چرا ظرف مرا بشکست لیلی؟»


بیان راهکارهای معنوی حل مشکل:
1. متوسل شدن به امامان معصوم (علیهم السلام) به ویژه حضرت جوادالائمه (علیه السلام). چه موانع متعدد و بزرگی که با دعا کردن و توسل از پیش روی انسان برداشته می شود و مسیر زندگی انسان صاف و هموار می گردد. نقل است که حضرت آیه الله العظمی بهجت(رحمةالله علیه) در این گونه موارد نماز جعفر طیار (که در مفاتیح الجنان آمده است) را سفارش می‌کردند.

2. از امیرالمۆمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گزارد؛ در هر رکعت پس از حمد، سوره یاسین بخواند و پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.

3. دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز، بعد از هر نماز، در سجده یا هر وقت دیگر:

الف. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا 114 مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.

دو رکعت نماز بخواند مانند نماز صبح بعد از نماز تسبیحات حضرت زهراء علیهاالسلام را بخواند و بهتر است سر به سجده بگذارد و 14 مرتبه صلوات بفرستد و بعد از آن 100مرتبه بگوید «اللهم خِرلِی و اختَرلِی» و بعد از آن دوباره 14مرتبه صلوات بفرستد انشاءالله تعالی این نماز را و دعای بعد آن را در روزهای مختلف تکرار نماید تا خداوند در امر ازدواج گشایش نماید.

ب. «ربِّ انّی لِما أنزلتَ الیّ مِن خیرٍ فقیرٌ؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم».(قصص، آیه 24) قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.

4. برخی به حسب تجربه خواندن و مداومت بر تلاوت آیه 21 سوره روم را برای این منظور کارساز و مفید می دانند و آن آیه چنین است: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکمْ مِنْ أَنْفُسِکمْ أَزْواجاً لِتَسْکنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِک لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکرُونَ) ؛و از نشانه‏هاى خداوند این است که همسرانى از جنس خود شما براى شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه‏هایى است براى گروهى که تفکر مى‏کنند.

5. دعای «معراج» و «نادعلی» برای گشایش همه گرفتاری ها مفید است.


6. امام صادق (علیه السلام) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أنی اُرید أن أتزوّج، اللهم فاقدر لی مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می‌خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.

7. دعاى زیر در اواخر جلد 103 بحارالانوار کتاب النکاح باب «الدعاء عند التزویج» از امیرالمومنین (علیه السلام) نقل گردیده است. این حدیث ضمن آنکه درخواست از خداست خود بیانگر عالى ترین معیارها در گزینش همسر نیز هست: هر که قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گزارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: «اللهم ارزقنى زوجه صالحه ولودا ودودا غیورا قنوعا ان احسنت شکرت و ان اسئت غفرت و ان ذکرت الله تعالى اعانت و ان نسیت ذکرت و ان خرجت من عندها حفظت و ان دخلت علیها سرت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت علیها ابرت قسمى و ان غضبت علیها ارضتنى یا ذالجلال والاکرام هب لى ذلک فانما اسالک ولا اجد الا ما قسمت لى»

مطمئن باشیم اگر به خداوند متعال توکل کنیم و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنیم، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى‏داند.

مطمئن باشیم اگر به خداوند متعال توکل کنیم و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنیم، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى‏داند.

راه حل آیت الله وحید خراسانی برای ازدواج
برای حل مشکل ازدواج و گشایش در آن چه دستوری را توصیه می فرمایید؟

فرد دو رکعت نماز بخواند مانند نماز صبح. بعد از نماز تسبیحات حضرت زهرا علیهاالسلام را بخواند و بهتر است سر به سجده بگذارد و 14 مرتبه صلوات بفرستد و بعد از آن 100مرتبه بگوید «اللهم خِرلِی و اختَرلِی» و بعد از آن دوباره 14مرتبه صلوات بفرستد انشاءالله تعالی این نماز را و دعای بعد آن را در روزهای مختلف تکرار نماید تا خداوند در امر ازدواج گشایش نماید.

همچنین نماز استغاثه به حضرت زهرا سلام الله علیها خوانده شود و کیفیّت آن چنانکه در مفاتیح آمده چنین است که دو رکعت نماز خوانده و بعدِ سلامِ نماز، 3 مرتبه تکبیر گفته و تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام را بخواند و بعد سجده رفته و صد مرتبه بگوید «یا مولاتی یا فاطمة اغیثینی» و بعد طرف راست را روی زمین بگذارد و دوباره صد مرتبه بگوید «یا مولاتی یا فاطمة اغیثینی» و بعد سجده نموده و آن را صد مرتبه در سجده بگوید و بعد طرف چپ صورت را بر زمین گذارده و آن را صد مرتبه بگوید و بعد مجدداً سجده نموده و صد و ده بار آن را در سجده بگوید و حاجت خود را یاد کند.  

یک نصیحت دوستانه 
به دنبال دختر شاه پریان یا شاهزاده ای با اسب سفید نباشیم، دعا کنیم خدواند بر طبق صلاح دید خودش کسی را برای همسری ما برگزیند که برای ما بهترین باشد نه آنچه ارزش های کاذب جامعه او را بهترین می نامد. 

فرآوری : محمدی بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


برچسب ها: گشایش بخت ، مشکلات ازدواج جوانان ، بخت گشایی از جوانان ، دعا برای بخت گشایی ،
دنبالک ها: گشایش بخت ،
آخرین ویرایش: جمعه 3 آذر 1391 11:53 ق.ظ

 
یکشنبه 17 تیر 1397 02:05 ق.ظ
I ϲould not resist commenting. Well wгitten!
شنبه 2 تیر 1397 08:19 ق.ظ
Ι belive this іѕ amolng tһe such a lot vital
information fοr me. And і'm glad reading yօur article.

Hoᴡevеr want to statement on some common tһings, Thhe web
site tawste іs ideal, thee articles iis іn point ᧐f
facct excellent : Ꭰ. Excellent job, cheers
چهارشنبه 23 خرداد 1397 10:29 ب.ظ
Yօur method ⲟf describing еverything in thіs post is аctually nice, еvery onne be capable
of simply ƅe aware of it, Ꭲhanks a ⅼot.
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 02:00 ب.ظ
I know this site provides quality based articles and other data, is there any other web page which povides such things in quality?
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:05 ب.ظ
Hello! I could have sorn I've beedn too thuis website before but after looking
at ssome oof the articles I realized it's nnew to me.

Anyhow, I'm definitely delighted I found it andd I'll be bookmaarking it and checkin bacck frequently!
جمعه 17 آذر 1396 07:26 ب.ظ
Thanks , I've just been searching for information about this subject for a while and yours is the best I have discovered till now.
But, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the
source?
شنبه 21 مرداد 1396 02:38 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I
in finding It really useful & it helped me out a lot.
I hope to give one thing again and help others like you helped me.
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:25 ق.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe
for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea
دوشنبه 16 مرداد 1396 09:22 ب.ظ
Very descriptive post, I loved that bit. Will there be a part 2?
جمعه 13 مرداد 1396 09:09 ق.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this website before
but after reading through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be bookmarking
and checking back frequently!
چهارشنبه 11 مرداد 1396 04:45 ب.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this web site on a
regular basis, this web site is in fact pleasant and the people are really sharing pleasant thoughts.
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:48 ب.ظ
Unquestionably believe that which you said.
Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware
of. I say to you, I certainly get annoyed while
people think about worries that they just don't know about.
You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing
without having side-effects , people could take
a signal. Will probably be back to get more. Thanks
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:44 ق.ظ
We're a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your website provided us with useful information to work
on. You have performed an impressive activity and our entire community will likely be grateful to you.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:41 ب.ظ
Greetings! I've been following your web site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!

Just wanted to tell you keep up the fantastic job!
یکشنبه 13 فروردین 1396 03:29 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
account it. Look advanced to far added agreeable from you!
However, how could we communicate?
دوشنبه 9 بهمن 1391 09:26 ب.ظ
با سلام
ختمی در سایت ها گذاشته شده است برای گشایش بخت، به این نحو كه آیه 41 سوره فاطر را به مدت 40 روز روزی 40 مرتبه بخوانیم.اما گفته شده دختر خانوم ها به علت عادت ماهانه نمی توانند این دعا را بخوانند.
سوالم این است كه آیا این مطلب درست است و اگر بله ، این سوره كه از سور سجده دار نیست كه نشود آن را در این دوران خواند. لطفا پاسخ دهید
admin
سلام. اینگونه سوالات را باید از سایت های صاحب نظر پرسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر